Existuje množstvo metód olejovania vlasov. Tradičné olejovanie vlasov a horúca olejová kúra sú najvyhľadávanejšími. Mnoho dievčat vraví, že obe metódy sú vysoko účinné. Ktorú si zvolíte? Vyskúšajte ich obe, ale majte na pamäti, že by ste sa mali rozhodnúť pre tú, ktorá bude prospešná pre vaše vlasy a pokožku hlavy.

hair-oiling

Tradičné olejovanie vlasov

Olejovanie vlasov je intenzívna kúra, ktorá stimuluje rast vlasov, zlepšuje ich kondíciu, regeneruje poškodené pramene a upokojuje pokožku hlavy. Nájsť vhodný kozmetický olej nie je ľahké, ale jedno je isté: nepoužívate hotové olejové zmesy. Ich ingrediencie nie sú nevyhnutne zvolené s ohľadom na pórovitosť vlasov. Je oveľa lepší nápad, ak sami zladíte produkt k pórovitosti vlasov.

KVAP, KVAP…Aké množstvo oleja je vhodné?

Nie je možné určiť presné množstvo oleja, ktoré by sa malo nanášať na vlasy. Kvantita je úplne iná pri dlhých a hustých alebo krátkych a riedkych vlasoch. Môžete použiť pár kvapiek alebo pár lyžíc oleja. Je to na vás. Pri prvom olejovaní vlasov nanášajte tak málo, ako sa len dá. Dávku môžete zvýšiť pri nasledujúcej kúre.

TIK-TAK… Ako dlho by ste si mali nechať olej na vlasoch?

Ani tu nie je žiadne pevné pravidlo. Čas pôsobenia oleja na vlasy závisí od toho, aké sú poškodené, ako rýchlo absorbujú vodu a prípravky a či potrebujú intenzívnu obnovu. Čas olejovania by ste mali zladiť aj s dĺžkou a objemom vlasov. Pre krátke vlasy by malo stačiť 30 minút, pričom dlhé a husté vlasy potrebujú niekoľko hodín. Niektoré dievčatá nechávajú olej na hlave celú noc a ráno si umyjú vlasy.

Aké produkty by ste mali používať pre zmývanie oleja?

Závisí to od formuly prípravku. Šampóny s SLS alebo dobré kondicionéry sa hodia pre zmývanie hustých a ťažkých produktov. Jemné šampóny môžete použiť pre zmytie olejových sprejov a ľahkých formúl. Majte na pamäti, že čím viac oleja nanesiete, tým viac času strávite umývaním vlasov a použijete viac šampónu. Ako každý vie, tieto produkty vysušujú pokožku hlavy.

Horúca olejová kúra na vlasy

Pred vykonaním horúcej olejovej kúry si zvoľte najlepší produkt. Najvhodnejšie oleje pre túto kúru na vlasy a pokožku hlavy, sú: jojobový, kokosový, sezamový, avokádový. Ich účinky môžete obohatiť aj bylinkami. Nezabudnite si zvoliť tie, ktoré sú dobré pre farbu vašich vlasov. Prečo je to dôležité? Niektoré bylinky môžu stmaviť alebo zosvetliť pramene.

 • žihľava, čierny čaj, mletá káva, rozmarín a šalvia zvýrazňujú prirodzenú farbu vlasov;
 • harmanček, rebarbora, nechtík a klinček sú vhodné pre blondíny;
 • ibištek, ďatelina a harmanček dokonale pôsobia pri starostlivosti o červené vlasy;
 • rozmarín, petržlen, šalvia, muškátový orech a hamamel zosvetľujú odtieň vašich prameňov.

Vedeli ste, že:

Ak si chcete vyrovnať vlasy, používajte: harmanček, žihľavu, prasličku, lopúch alebo arniku. Nechtík, harmanček, levanduľa, sušené lupene ruží a aloe vera hydratujú. Ako stimulovať rast vlasov? Používajte mätu, petržlen, prasličku, šalviu, harmanček, zázvor a škoricu. Pri olejovaní vlasov môžete využiť oveľa viac látok. Napríklad: ovocie, esenciálne oleje alebo indické bylinky. Zistite, ako na vaše vlasy účinkuje banán, avokádo alebo citrónová šťava. Vyskúšajte olej neem, ružový olej, šťavu z aloe vera, mrkvový olej, biely íl.

Ako robiť horúcu olejovú kúru?

Pripravte si všetky potrebné pomôcky: kúpaciu čiapku, uterák, horúcu vodu a zmes olejov. Zmiešajte tri lyžice olejov a jednu alebo dve lyžičky byliniek. Pridajte iné ingrediencie, ktoré ste si vybrali. Takúto zmes môžete skladovať až šesť mesiacov. Následne vložte nádobu s olejmi do misky s horúcou vodou, aby ste zohriali skrášľujúcu zmes. Voda nesmie byť príliš horúca, aby ste sa vyhli popáleniu pokožky hlavy, uší a rúk. Na zohriatie vám stačia dve minúty.

Aplikujte olej na pokožku hlavy. Pri olejovaní masírujte pokožku hlavy pre zlepšenie krvného obehu, absorbciu ingrediencii, posilnenie vlasových folikúl a aj aby ste si oddýchli. Pokožku hlavy masírujte asi päť minút. Dávajte pozor: príliš hustá vrstva sa môže ťažko zmývať; príliš veľké množstvo môže zamastiť pokožku hlavy.

Potom si nasaďte kúpaciu čiapku. Ak plánujete pravidelne vykonávať horúcu olejovú kúru, kúpte si viac čiapiek; rýchlejšie ich spotrebujete kvôli horúcim olejom a farbiacim bylinkám. Pre ešte lepšie výsledky namočte uterák do horúcej vody a dajte si ho na hlavu. Teplo vytvorené pod uterákom urýchli proces obnovy vlasov.

Asi po dvoch hodinách si dajte uterák dole a poriadne si umyte vlasy. Počas prvého umytia používajte veľmi teplú vodu, aby ste otvorili póry v pokožke a umožnili ingredienciám z oleja ešte efektívnejšie sa vstrebať. Šampón môžete použiť dvakrát, ale pamätajte si, že nesmie obsahovať vysušujúce látky a čistiace zmesy. Pre konečné opláchnutie využite studenú vodu, aby ste uzavreli póry v pokožke a vlasové kutikuly. Vyfénujte si ich alebo ich nechajte voľne vyschnúť.

Tradičné olejovanie vlasov a horúca olejová kúra – účinky

Ani si neuvedomujete, že tradičné olejovanie vlasov a horúca olejová kúra majú vynikajúce účinky. Pôsobia na vlasy aj pokožku hlavy. Aké sú výhody týchto kúr?

 • obnovujú poškodené vlasy, opravujú rozštiepené končeky vlasov
 • majú výživné a aktívne ingrediencie, udržiavajú vo vlasoch správnu hladinu hydratácie a keratínu
 • dodávajú lesk, chránia farbu vlasov a definujú prirodzenú farbu vlasov
 • vyhladzujú, zabraňujú elektrizovaniu a krepovateniu, krotia neposlušné pramene
 • chránia pred UV lúčmi a počas stylingu teplom
 • skracujú fénovanie, rozmotávanie a uľahčujú styling
 • pomáhajú bojovať proti rôznym kožným chorobám
 • stimulujú rast vlasov, zabraňujú vypadávaniu vlasov, posilňujú vlasové folikuly

Ak túžite po tom, aby takto vyzerali vaše vlasy, rozhodnite sa pre olejovanie vlasov. Na čo čakáte?