Asi ste rozmýšľali nad účelom určenia pórovitosti vlasov. Ak to neurobíte, nebudete môcť správne vyživiť svoju pokožku hlavy. Fajn…ale čo je pórovitosť vlasov? Je to termín, používaný pre vymedzenie vzdialenosti medzi kutikulami, ktoré obklopujú samotný vlas. Tiež nám napovedá, či sa kutikuly vlasov ľahko nadvihujú. Podľa pórovitosti vašich vlasov k nej musíte zladiť oleje s veľkými alebo malými čiastočkami. Pórovitosť závisí od stavu vlasov, ako aj od génov. Aké sú vaše vlasy?

hair-porosity

Každý by chcel mať vlasy s nízkou pórovitosťou…

Dievčatá, ktoré majú vlasy s nízkou pórovitosťou, majú skutočne šťastie. Prečo? Tento typ vlasov je najkrajší, najzdravší a potrebuje najmenej starostlivosti. Kutikuly pevne priliehajú k vlasu. Na druhej strane môžete tieto vlasy ľahko zničiť používaním nevhodných produktov a vykonávaním nevhodnej rutiny pri starostlivosti o vlasy.

PRAVDA:

  • dajú sa ľahko zaťažiť – použitie veľkého množstva hydratačných, ochranných a výživných látok môže zaťažiť a zamastiť vlasy s nízkou pórovitosťou. Produkty s hustou a ťažkou formulou nepreniknú cez pevne spojené vlasové kutikuly.
  • odolné voči farbeniu vlasov – pigmenty nedokážu preniknúť cez uzavreté kutikuly vlasov. Ak si chcete zmeniť farbu vlasov, choďte k skúsenému kaderníkovi. Pamätajte si, že pravidelné farbenie oslabuje kondíciu vašich vlasov.
  • odolné voči odfarbovaniu a trvalej – zosvetľovače vlasov nepreniknú dovnútra vlasov. Ba čo viac, aby ste získali svetlejší odtieň prameňov, museli by ste používať silnejšie produkty, ktoré vám môžu poškodiť vlasy.

LOŽ:

  • sú pevné a husté – vzhľad vlasov závisí od našich génov. Zdravie našich vlasov a pokožky hlavy závisí od starostlivosti o vlasy. Ak používate nevhodné produkty, zvýšite pórovitosť svojich vlasov.
  • pomaly schnú, prepúšťajú málo alebo žiadnu vodu – je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú dobu schnutia vlasov, napr. vlhkosť vzduchu, teplota, stav vlasov, produkty používané v starostlivosti o vlasy.
  • nekrepovatejú a neelektrizujú – vo všeobecnosti krepovatejú vlasy s nízkou pórovitosťou menej než vlasy s vysokou alebo aj strednou pórovitosťou, ale ak používate nevhodné produkty, vaše pramene nebudú hladké.

Ako sa starať o vlasy s nízkou pórovitosťou? Vyskúšajte nasýtené oleje. Ich malé čiastočky ľahko preniknú cez pevne spojené kutikuly. Tiež dodajú vlasom ochranu, vytvoria ľahkú a ľahko zmývateľnú vrstvu na povrchu vlasov. Vyskúšajte: kokosový, palmový, babassu olej. Užitočné vám budú aj kozmetické maslá: bambucké, kakaové, mangové a cupuacu maslo.

Vlasy so strednou/normálnou pórovitosťou

Vlasy so strednou/normálnou pórovitosťou majú črty vlasov s vysokou, ako aj s nízkou pórovitosťou. Môžu byť hladké a lesklé pri korienkoch, ale krepovatejúce a mdlé na končekoch. Vedeli ste, že je možné zmeniť pórovitosť vlasov? Ak poskytnete vlasom so strednou pórovitosťou správnu starostlivosť, môžete dosiahnuť nízku pórovitosť. A naopak: môžete ich zničiť prílišným používaním vysúšajúcich produktov a tepelným stylingom.

Ako sa starať o vlasy so strednou pórovitosťou? Mononenasýtené oleje budú pôsobiť najlepšie. Vyskúšajte polopriepustné oleje, ktoré majú rovnaký objem omega-3, omega-6 a omega-9 kyselín. Vyskúšajte: argánový, makadamiový, jojobový, olivový, sezamový, ricínový, mandľový olej.

Vlasy s vysokou pórovitosťou

Je to pórovitosť kučeravých vlasov a vlasov, ktoré sú farbené produktmi obsahujúcimi amoniak. Pórovitosť sa zvyšuje kvôli častému: umývaniu, česaniu, tepelnému stylovaniu, ako aj stylingovým procedúram a UV lúčom. Našťastie, môžete vysokú pórovitosť napraviť pomocou správnych produktov. Čo by ste ešte mali vedieť?

PRAVDA:

  • vlasy s vysokou pórovitosťou sú delikátne – ľahko sa poškodia, hlavne keď sú krátke a riedke. Pravidelné farbenie, vyrovnávanie a fénovanie majú škodlivý vplyv na tento typ vlasov. Ak chcete mať zdravé a lesklé vlasy, vzdajte sa týždenných návštev kaderníckeho salónu, čistenia pokožky hlavy so šampónmi s SLS a chemických procedúr.

LOŽ:

  • vlasy sú náchylné na rôzne stylingové procedúry – vlasy s vysokou pórovitosťou sa ľahko farbia. Avšak vlasy sú nerovnomerne pokryté pigmentom (v prípade farbenia) a tiež sa nerovnomerne stráca. Iné stylingové procedúry môžu vážne poškodiť štruktúru vlasov, keďže škodlivé ingrediencie veľmi rýchlo prenikajú do vnútra prameňov cez nadvihnuté vlasové kutikuly.
  • vlasy s vysokou pórovitosťou rýchlo schnú – závisí to od mnohých vonkajších faktorov (ako pri vlasoch s nízkou pórovitosťou). Preto čas, ktoré vaše vlasy potrebujú na vyschnutie, nie je precíznym indikátorom pórovitosti vašich vlasov. A predsa, niektoré dievčatá túto metódu využívajú.

Ako sa starať o vlasy s vysokou pórovitosťou? Polynenasýtené oleje – tvorené veľkými čiastočkami – budú vynikajúce. Najúčinnejšie oleje sú: ľanový, avokádový, baobabový, sójový, jablčný, mandľový, kukuričný, pšeničný, orechový, tekvicový.

Zistite pórovitosť svojich vlasov. Mini test

Urobte si test pre určenie pórovitosti vlasov. Odpovedzte na otázky a zistite, či majú vaše vlasy nízku, strednú alebo vysokú pórovitosť. Pomôže vám to pri výbere produktu, ktorý sa bude hodiť k vašim vlasom. Poďme na to!

1. Pri dávaní vlasov do copu, koľkokrát obmotáte gumičku okolo vlasov?

Odpoveď: Ak je to raz alebo dva razy, máte vlasy s vysokou pórovitosťou. Pramene krepovatejú a sú kučeravé, takže účes má značný objem. Je to odlišné pri vlasoch s nízkou pórovitosťou, ktoré sa musia obmotať tri a viac krát.

2. Máte stále lesklé vlasy?

Odpoveď: Ak áno, máte vlasy s nízkou pórovitosťou. Tento typ vlasov je lesklý aj bez prípravkov, špecializovaných produktov a látok. Vlasy s vysokou pórovitosťou sú naopak mdlé, suché a chýba im prirodzený lesk. Pre dosiahnutie lesku na nich musíte nanášať vhodné produkty.

3. Aké sú vaše vlasy na dotyk?

Odpoveď: Jemné a hladké vlasy majú nízku pórovitosť. Drsné, stvrdnuté a krehké vlasy majú vysokú pórovitosť. Rozdiel v štruktúre vlasov sa spája s usporiadaním kutikúl okolo vlasu. Kutikuly vlasov s nízkou pórovitosťou sú spolu napevno spojené, pričom kutikuly vlasov s vysokou pórovitosťou sú vysoko nadvihnuté.

4. Ako vyzerajú vlasy po umytí a vyžmýkaní vody?

Odpoveď: Ak vlasy krepovatejú a sú skoro suché, majú vysokú pórovitosť. Voda vyprchala rýchlejšie cez vysoko nadvihnuté kutikuly. Ak stále vyzerajú byť mokré, majú nízku pórovitosť. Uzavreté vlasové kutikuly zabraňujú vypareniu vody.

5. Čo sa stane s vlasmi, ktoré vložíte do pohára s vodou?

Odpoveď: Ak klesnú na dno, majú vysokú pórovitosť. Voda sa dostala do vnútra vlasov cez nadvihnuté kutikuly a zaťažila ich. Ak vlasy plávajú na hladine, máte vlasy s nízkou pórovitosťou. Voda nedokázala preniknúť do vlasov a ‘potopiť’ ich.